När en ny annons på Tradera påminner en om att SD en gång såg sig som den direkta arvtagaren till det största svenska nazistpartiet på 1930- och 40-talen
Igår lade någon ut gammalt propagandamaterial från det största svenska nazistpartiet under kriget SSS (d v s Svensk socialistisk samling, som leddes av Sven Olov Lindholm, och som fram tills 1938 hette Nationalsocialistiska arbetarpartiet som förkortades NSAP) till försäljning på Tradera (https://www.tradera.com/item/292217/439141752/nsap-valsedel-och-propaganda-) och jag kan så klart inte hålla mig från att så här på årets första dag påminna om att SD en gång i tiden såg sig som arvtagare till Lindholms gamla nazistparti NSAP/SSS under SD:s våldsamma skinhead/vit makt-musik/gatukamp-Kampfzeit/Kampfjahre-period på 90-talet när Åkesson och dagens partiledning gick in i partiet (själva partibeteckningen ”Sverigedemokraterna” hade dessutom myntats av SD Malmös grundare och dåvarande ”starke man” naziskinnskallen Ulf Ranshede men SD:s dåvarande partisymbol/logo i form av en fackla härrörde dock inte från NSAP/SSS utan från det brittiska högerextrema partiet National Front som f ö hade grundats av gamla medlemmar från det största brittiska nazistpartiet innan kriget British Union of Fascists).

Att NSAP/SSS-partiveteraner deltog i att grunda både SD:s föregångare BSS och SD samt skrev artiklar i SD:s partiorgan Sverigekuriren (som idag heter SD-kuriren) där de menade att SD var en fortsättning på NSAP/SSS är därför inte att förvåna och inte heller att Åkesson och den dåvarande partieliten bl a sjöng NSAP/SSS gamla kampsång ”Friheten leve” när de åkte på kryssning till Tallinn 2009 samt att SD:s kärnaktivister skrålade ”Sverige åt svenskarna sha-la-la-la-la” liksom ”Jimmie Åkesson sha-la-la-la-la” på SD:s valvaka 2010 när SD kom in i riksdagen för första gången.